Energiatudatos épületek tervezőit díjazta a Magyar Energia Hivatal
2012-05-03 Kortárs építészeti eszközökkel, de hagyománytisztelő módon újított fel egy régi épületet, amelynek negyedére csökkentette az energiaigényét Kazinczy Gyöngyvér, építész, ezzel kiérdemelte a Magyar Energia Hivatal 1 millió forinttal járó Építészeti- Épületenergetikai Nagydíját. A hazai energiapiac szakértője idén alapította a díjat, mellyel a példamutató tervezői gondolkodást díjazza.
Sajtóközlemény - Magyar Energia Hivatal
Ha minden egyes épület felújításánál negyedére csökkenne az építés és az épületek használatával összefüggő energiafelhasználás, jelentősen csökkenhetne a hazai energiafogyasztás, csökkenthető lenne a kóros energiaimport függőség. „A Magyar Energia Hivatal által alapított díjjal nem csak a tervezési folyamatot, az innovatív megközelítést, hanem azt a fenntartható energiagazdálkodás megvalósulásáért érzett felelősségtudatot szeretnénk honorálni, mely példaértékű lehet az építészek és a megrendelők számára is” - mondta Horváth Péter, a Magyar Energia Hivatal elnöke a Környezet és energiatudatos építészet konferenciával egybekötött díjátadón.
Egy épület energiatakarékos és környezetbarát volta a tudatos tervezéssel kezdődik, amely nemcsak az alacsony energiaigényű működtetésre koncentrál. Számításba kell vennünk az építőelemek kitermelésének, gyártásának, szállításának, raktározásának, hulladékba kerülésének, megsemmisítésének energiatartalmát is. A fenntartható építészet magában foglalja az energiatakarékosság mellett a beépített energia minimalizálását, a környezetbarát építőanyagok alkalmazását.
Kazinczy Gyöngyvér mindezeken túl az építészeti, környezeti kultúra megőrzését, a helyi környezeti hatásokat is figyelembe vette a Ráckeve Város Önkormányzatának megbízásából felújított régi lakóház tervezésekor. Energiatudatos szellemben végzett, előremutató tervezői munkáját a Magyar Energia Hivatal 1 millió forintos pénzdíjjal jutalmazta.
A számos figyelemre méltó pályázat közül a környezet és energiatudatosság szempontjából kiemelkedő minőségért a szakmai zsűri dicsérő oklevéllel ismerte el Medgyasszay Péter, Büki Péter fa-vályog-szalma falú magyarkúti családi házát, a Czigány Tamás, Nagy András és Papp Róbert tervezte pannonhalmi biomassza fűtőművet, valamint a Zombori Zsolt és Kiss Péter tervezésével megvalósult MOL Zöld sziget benzinkútját. A bíráló bizottság szakmai társelnöke, Dr. Becker Gábor mind a 4 díjazott épületet előremutatónak nevezte, és kiemelte azt a szellemi tőkét, melyet a tervezők az épületekbe fektettek.
A győztes pályamunka: