Feltérképezik a geotermikus energiaforrásokat a magyar-román határ mentén
A geotermikus energiaforrások feltérképezését és szélesebb körű hasznosítását célzó program indult Szabolcs-Szatmár-Bereg és a romániai Szatmár megyében; az uniós támogatású kezdeményezésről június 15-én tartottak szakmai megbeszélést Nyíregyházán.
Önálló és egységes megújuló törvényt készít a fejlesztési tárca
Komoly tartalékok vannak a geotermikus energia szerepének növelésében Magyarországon, az ebből előállított energia mennyisége tíz év alatt megnégyszereződhet. A megújuló energiaforrások elterjedését a szaktárca a szabályozás jelentős egyszerűsítésével, egységes megújuló törvény megalkotásával segíti, az önálló jogszabály kidolgozása 2011 második felében kezdődik meg – mondta Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár a Magyar Termálenergia Társaság VII. Nemzetközi Geotermikus Konferenciáján 2011. június 16-én, Budapesten.
Városok hõszivattyús fûtése - tanulmány
Az egyedi fűtés jelentős hőveszteségei és a lakáskomfort növelése is indokolja az áttérést a csoportos fűtésre, ami 20 - 25%-os energia-megtakarítást jelent annak ellenére, hogy a fűtött helyiségek bővülésével jár. Energiahatékonysági és környezetvédelmi szempontból a nagyobb egységet ellátó központi fűtés az előnyösebb megoldás.
Geotermikus energia kockázatok és mellékhatások nélkül
Egy amerikai technológiával a Föld mélyén lévő geotermikus forrásokat földrengésveszély nélkül lehetne kiaknázni.
Hőszivattyú - kitörési lehetőség
A megújuló energiahordozók ésszerű felhasználásának egyik eszköze a hőszivattyú. Jellemzője, hogy üzemeltetésére, illetve a működésére bevezetett villamos energiát megtöbbszörözi, alkalmazásával alacsony károsanyag-kibocsátás mellett energiahatékony fűtés oldható meg. A hőszivattyús technika kiemelkedő minőségi tulajdonságai miatt méltán érdemli meg, hogy hazánkban is széles körben elterjedjen.
Földrengéseket okozhat hazánkban a geotermikus energia?
Svájcban, Németországban és az USA-ban pánikot keltettek az elmúlt 2-3 évben azok a földrengések, melyek geotermikus erőművek környékén történtek. A magyar kormány mégis jelentős szerepet szán ennek a megújuló energiafajtának. Biztonságosnak tartja-e a tudomány képviselői az új technológiát, mely a föld hőjét hasznosítja, vagy olyan kockázatos kimenetelű, hatású módszernek, amely megbolydítja a tektonikus lemezek dinamikáját?
A hőszivattyú Európában 2011 tavaszán
2011. március végén Prágában rendezték meg az Európai Hőszivattyú Szövetség (EHPA) aktuális helyzetértékelő konferenciáját. Az előadások a hőszivattyúzás számos aspektusát vizsgálták az eddig elért eredmények és a továbbfejlődés szempontjából. A legfontosabb megállapításokból és összefüggésekből szeretnék idézni azzal a céllal, hogy ez a hazai hőszivattyúzás fejlesztésében is iránymutatás lehet.
Lakások komplex megújuló energiás hűtés-fűtése
Egyre gyakrabban jelentkezik az igény a felhasználók felől, hogy lakásuk fűtésére, hűtésére, szellőztetésére és párásítására, azaz komfort-klimatizálására, olyan komplex és kompakt megoldást tudjunk ajánlani, amely elviselhető üzemeltetési költségeket, ugyanakkor maximális komfortot tud nyújtani, amellett a „környezeti lábnyoma”, tehát a környezetkárosító hatása a lehető legkisebb.
Levegős hőszivattyú hővisszanyeréssel kis és közepes méretű kereskedelmi egységekbe
A Magyarországon elsőként Szombathelyen telepített rendszer két kültéri egysége látja el egy hűtőkörön belül hűtő illetve fűtő energiával a 8 beltéri egységet és a 6 közepes hőmérsékleti hűtéstartományú hűtőbútort valamint a 2 hűtőkamrát. A még nagyobb energiahatékonyság elérése érdekében ezen projekt során magas hatásfokú hővisszanyerős szellőzőberendezést is szállítottak a rendszerhez.
Vihar a termálvízben - Zöld övezet (videó)
Hazánkat Európa-szerte geotermikus nagyhatalomként említik. Ma Magyarországon a geotermális energia fő alkalmazási területe a hő- és ivóvíz-hasznosítás, valamint a gyógyfürdők üzemeltetése.
Elveszhet a magyar kertészetek versenyelőnye
A biogáz- vagy biomassza-erőművek híveivel szemben nem pénzt vagy támogatást kér a több tízezer embernek munkát adó Szentes környéki termálvízágazat, mindössze annyit, hogy ne lehetetlenítsék el egyetlen jogszabályi megkötéssel szándékosan − mondta a Napi Gazdaságnak Nagygál János, a szentesi Árpád-Agrár Zrt. termálüzemének műszaki vezetője
Budapest hőszivattyúkkal is fűthető lenne!
A Duna menti városoknak kiemelkedő hidrológiai adottságaik vannak. E környezeti erőforrás hőszivattyús hasznosítása a Duna melletti városok (Duna menti országok és fővárosaik: Bécs, Pozsony, Budapest, Belgrád) levegőjét és környezetét élhetőbbé, egészségesebbé teheti.
Konferencia a termálvíz hasznosításáról
A Magyar Geotermális Egyesület (MGtE) szervezett szakmai konferenciát 2011 május 3-án, amelynek témája a termálvíz kötelező visszasajtolása elleni tiltakozás volt.
Teljesíthetetlen előírás lehetetleníti el a termálvízzel fűtő vállalkozókat
Megoldhatatlan feladat visszasajtolni a földbe a többek közt fóliasátrak, üvegházak fűtésére felhasznált és lehűlt termálvizet - írta szentesi gazdálkodókra és szakemberekre hivatkozva a Magyar Nemzet.
A geotermális energia és a földhő hasznosítás mértéke 2020-ig ötszörösére növekedhet
Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár 2011. május 3-án, egy budapesti konferencián ismertette a kormány geotermikus energiaforrásokkal kapcsolatos célkitűzéseit.
Kínai technológiával fúrnak Gödöllőnél
A Pest megyei város önkormányzata még 2008. március 26-án kötött előszerződést a közigazgatási területén, illetve annak környékén lévő geotermikus energiapotenciál kutatására.
Szakdolgozat: A geotermikus energia felhasználás helyzete hazánkban
Listár Nikolett építőmérnök szakos hallgató a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karán készített szakdolgozata.
Geotermikus fűtésre pályázik Komárom
A komáromi önkormányzat a település alatt lévő hőforrást kihasználva közel egymilliárd forintos beruházás megvalósítására pályázik a közeljövőben, mellyel több iskola, óvoda mellett megoldanák a polgármesteri hivatal és a sportcsarnok fűtését - írta csütörtöki számában a 24 Óra.
Magma, mint új energiaforrás?
Egy geotermikus fúrólyukba betörő magma Izlandon nemcsak a fúrás végét jelentette, hanem új lehetőségek felé nyitott ablakot az energiaiparban.
A hőszivattyúk alkalmazásának hazai helyzete a Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Terv tükrében
A XVI. Országos Megújuló Energetikai és Energiatakarékossági Konferencián elhangzott előadás vázlata.
 
1-20   21-40   41-60