Zöldépület-minősítő rendszer

Az Egyesült Államok Ökológiai Építészeti Tanácsa által kifejlesztett LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) vagyis "irányelvek az energetikai és környezetbarát tervezésben" a tervezéstől az építésen/felújításon át a fenntartásig a teljes életciklust vizsgálja az épületeknél. Mindezzel az volt az USGBC célja, hogy elterjedjenek a kis energiafelhasználású és alacsony szén-dioxid-kibocsátású épületek.

Egy épület legfeljebb 100 pontot kaphat, plusz az esetleges bónuszpontok (ezek száma legfeljebb 10 lehet). A pontok végösszege alapján osztályozzák az épületeket, amelyik több pontot kap, az jobb környezetvédelmi minősítést ér el. Ez alapján négy kategóriát határoznak meg: minősített (certified), ezüst (silver), arany (gold) vagy platina(platinum). A minősítés során a szóban forgó épület egyfajta"környezettudatos" címkét kap. A LEED minősítő rendszere olyan fő szempontokat vesz figyelembe, mint: fenntarthatóság, víz- és energiafelhasználás hatékonysága,felhasznált anyagok, a beltéri környezet minősége, az innovatív tervezési eljárások alkalmazása és a projekt esetleges regionális prioritása. A Bautrend honlapján egyéb részletes információk is megtalálhatók a vizsgált szempontokról.

A rendszert olyan kritikák érik, mint, hogy nem áll összhangban a különféle projektek tervezése és kivitelezése (amit tulajdonképpen a LEED minősít), valamint az épület tényleges működése során megállapított energiafelhasználás, azaz az utóbbi rendszerint nagyobb. Valamint, hogy jelenleg a minősítés nem visszavehető.

Magyarországon most zajlik az első LEED szempontok alapján zajló beruházás, egy bankközpont épül környezetbarát módon Budapesten. 

További információk megtalálhatóak az alábbi honlapon angolul:

www.usgbc.org/leed)

Forrás: Bautrend



cimkék: