Panenerg.huPANENERG Klaszter |
Tes(z)tközelben az energetikai pályázatokSudár Enikő írása a nemzetközi energetikai vállalásaink teljesítése érdekében létrehozott terveket, programokat, valamint az emberek hozzáállását elemzi.A magyar energiapolitika elsődleges prioritásai között kell, hogy szerepeljen az energiatakarékosság, a megújulóenergiahordozó-felhasználás növelése és a környezetvédelem, mindez az ellátás biztonsága és a fenntarthatóság vezérelve mellett. A fenti célok elérése érdekében került megalkotásra a Nemzeti Energiahatékonysági Stratégia, melynek céljai összhangban állnak a„Magyarország energiapolitikája 2007-2020” című keretstratégia főcélkitűzéseivel:
A cselekvési Terv hatásköre és időtávlata (2008-2016), összhangban van az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) időszakával (2007- 2015).Az ÚMFT Környezetvédelmi és Energetikai Operatív Programjában (KEOP)külön prioritás foglalkozik az energiahatékonyság növelésével. Ennek keretében 38,2 milliárd forint (154,37 millió euró) vissza nem térítendőberuházási támogatás áll a pályázók rendelkezésére. A programban a támogatási intenzitás 10% és 70% között mozog. A terv szerint a programban a következő célterületek kapnak kiemelt szerepet:
Az utóbbi évek tapasztalatai és a beruházások jellemzői azt mutatták, hogy az energiahatékonyság javításával és a megújuló energiaforrások alkalmazásával érhetjük el a leggyorsabb, leghatékonyabb és leginkább költséghatékony eredményeket az energiaforrás- felhasználás és a károsanyag-kibocsátás csökkentésének területén.
A KEOP – a megújuló energiaforrás-felhasználás növelése, valamint hatékony energia felhasználás elősegítése prioritás – végrehajtásában a szervezeti feladatok ellátására az Energia Központ Nonprofit Kft.került kijelölésre. A www.energiakozpont.hu weboldalon valamennyi pályázati kiírás és dokumentum letölthető. Az Energia Központ az alábbi – 2009 évben meghirdetett – pályázati kiírásokat kezeli: KEOP-2009-4.2.0/A – Helyi hő- és hűtési igény energiaigény kielégítése megújuló energiaforrásból KEOP-2009-4.2.0/B– Helyi hő- és hűtési igény energiaigény kielégítése megújulóenergiaforrásból KEOP-2009-4.4.0 – Megújuló energia alapúvillamos energia-, kapcsolt hő és villamos energia-, valamint biometán-termelés KEOP-2009-5.2.0/A – Harmadik feles finanszírozás KEOP-2009-5.2.0/B – Harmadik feles finanszírozás (Épületenergetikai pályázatok megújuló energiaforrás felhasználással kombinálva) KEOP-2009-5.3.0/A –Épületenergetikai fejlesztések és közvilágítás korszerűsítés KEOP-2009-5.3.0/B– Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiafelhasználással kombinálva KEOP-2009-5.4.0 – Távhő-szektor energetikai korszerűsítése A KEOP tehát kitűzéseit tekintve egy eszközrendszer a rövidebb és hosszabb távú fejlesztési célok megvalósításához. Az alap az energiahatékonyság növelését segíti, energiatakarékosságra ösztönöz, és utat kíván nyitni a megújuló energiaforrások fokozott alkalmazásához. A szerző rámutat arra is, hogy ezen pályázatok már magánszemélyek részére is elérhetőek, ugyanis nem kell hatalmas önerő hozzá. Továbbá egyes intézmények akár 60-100%-os támogatással valósíthatnák meg a pályázatukat és a kifejlesztett rendszerek biztosan működőképesek. A megújuló energiákra való áttérés ezen feltételek mellett is döcögős. Forrás: Műszaki Szaklapok/ Környezetvédelem cimkék: |