Télen párazárás, légzárás, nyáron pedig szárítás

A tetőtér-beépítések szerelt külső térelhatároló épületszerkezeteinél (elsősorban a ferde tetőszerkezetnél, de a térdfalaknál és a fogófák síkjában a vízszintes tetőszerkezetnél is) gyakori hiba, hogy belső oldali párazáró rétegként például 0,1 mm vastag mezőgazdasági polietilén fóliát alkalmaznak, és az üveggyapot hőszigetelést a ferde szakaszon csak a szarufák közé, a vízszintes szakaszon a fogófák közé, a térdfalaknál pedig csak a függőleges favázak közé építik be.



 

 

112-41-1_k

1. ábra

A mezőgazdasági polietilén fólia egyetlen előnye, hogy olcsó. Sajnos zárt helyen is elveszti rugalmasságát, idővel megkeményedik, megreped, így megszűnik párazáró réteg lenni. Télen a belső pára a repedéseken keresztül „rázúdul” a tetőszerkezetre, ott a hideg oldalon lecsapódik, és vizes lesz az üveggyapot hőszigetelés és a szarufa is, azaz tönkremegy a tetőszerkezet. A csak a faszerkezetek közé épített hőszigetelés miatt pedig maga a faszerkezet jelentős hőhíddá válik, hiszen 5-6-szor jobban vezeti a hőt, mint az üveggyapot hőszigetelés, így a belső felülete harmatpont alá kerülhet, ez pedig páralecsapódást, majd penészesedést jelent.

 

 

 

112-41-2_k

2. ábra

A megoldás

• Télen a belső oldalon olyan tökéletes párazáró, légzáró rétegre van szükség, amely nemcsak a páradiffúziót, hanem a filtrációt is megakadályozza. A tökéletes légzárás révén nem lesz a szerkezeten keresztül filtráció, hiszen a párazáró rétegen már 1 mm-es hézag több százszoros nedvességszállítást jelentene ahhoz képest, mint ami a szerkezeten keresztül páradiffúzió útján egyáltalán át tudna hatolni.

• Amennyiben ennek a télen párazáró, légzáró rétegnek nyáron lecsökken a párazáró képessége, akkor az esetlegesen nedves szerkezet nyáron a beltér felé kiszáradhat.

• A faszerkezetek hőhidasságát pedig egy belső oldali, fa- vagy fémvázak közötti újabb üveggyapot hőszigeteléssel lehet kiküszöbölni.

 

 

Párazáró, légzáró rendszer

A páradiffúziót és a filtrációt a kül- és beltér közötti páranyomás-különbség idézi elő. A páranyomások értékei:

• Télen a lakószobában a kültérhez képest 1056 Pa a páranyomás-különbség, így a páramozgás belülről kifelé tartana, ha nem lenne párazáró, légzáró réteg (1. ábra).

• Nyáron a kültérben kissé nagyobb a páranyomás, mint a beltérben, így a páramozgás befelé tart (2. ábra).

 

parazaras_kAz ISOVER Vario KM párazáró, légzáró rendszer télen az 1. ábra szerint zár, azaz megakadályozza, hogy a belső magasabb páranyomás „rázúduljon” a szerkezetre, így a szerkezetben nem lesz páralecsapódás, nedvesedés. Nyáron a párazáró, légzáró rendszer a 2. ábra szerint nyit, azaz lehetővé teszi, hogy az esetlegesen nedves szerkezet a beltér felé kiszáradjon. A párazáró, légzáró rendszer teljes, tehát fóliából, tapadószalagokból, tömítőanyagokból, segédanyagokból, elemekből áll.

 

Forrás: Bautrend



cimkék: