Platform & Klaszter

Mi a klaszter és a platform közötti különbség? Milyen klasztertípusok vannak?
A klaszter általában egy jól körülhatárolható földrajzi helyen létrejövőhorizontális vagy vertikális összefogás, ami egy jól meghatározható iparágra alakul. Célja, a közös erőforrások megosztása révén, a résztvevők versenyképességének növelése. A klaszter rövid távban gondolkozik. Jellemzően két-háromévre készít akciótervet, amelyben meghatározza a megvalósítandóinnovációs projektek körét.

Megkülönböztetünk induló, fejlődő,akkreditált és szuperklaszterek. Vannak egyszerű beszállítóiklaszterek,amikor a kapacitásokat aggregálják, és az így keletkező eredményt próbálják meg nagyobb szereplőknek értékesíteni. Emellett léteznek szofisztikáltabb klaszterek, amelyek a tagok kompetenciájánakösszeadásával akarják innovációs tevékenységüket egy magasabb szintre emelni, és ezáltal próbálnak meg előnyre szert tenni.Mindkét klasztertípusnál a lényeg, hogy a folyamat végén árbevétel keletkezzen, vagyis a klaszter kifejezetten üzleti érdekek mentén jön létre, azaz pénzből több pénzt akar csinálni.

A platform olyan összefogás, amely valamilyen jól definiálható iparágra vagy szegmensre jön létre, és jellemzően az iparág életét meghatározónagy szereplőket, valamint a kutatás-fejlesztésben tevékenykedőkisvállalkozásokat és/vagy egyéneket tömöríti. Fő feladata a stratégiakészítés, szakmai iránymutatás a kormányzatok számára,általában tízéves távlatban.

Lemák Gábor, a Mobilitás és Multimédia Klaszter (MMKlaszter) igazgatója szerint a hazai klaszterfejlesztési politika működőképes modellt alkot.  Lényege, hogy lépcsőzetesen, egy minősítő szűrőrendszer beiktatásával próbálja szocializálni és megerősíteni a klasztereket: a gyengék menet közben elvéreznek, míg az életképesek megerősödnek, fokozatosan egyre magasabb szintre lépnek, majd egy idő után önfenntartóvá válnak.

A sikeres klaszter alapfeltételei:

- Ötletadók

-  Ötletmegvalósítok

- A termékeket a piacra bevezetők

Mallász Judit cikkében további információk olvashatók még a MMKlaszterről.

Forrás: www.gyartastrend.hu




cimkék: