Megfeleződött a KÁT támogatás

Tavaly feleakkora ártámogatást kaptak a KÁT rendszeren keresztül a hazai erőműtársaságok együtt, mint egy éve. A 2011-es 41,2 milliárd bő fele jutott a megújuló alapú termelőkre, kevesebb a hővel kapcsoltan áramot termelőkre, s csak jelzés értÉkű a hulladékot hasznosítókra.

Tavaly az előző évinél 44,8 százalékkal kevesebb, 4011 gigawattóára villamos energiát értékesítettek a kapcsoltan hőt és áramot termelő (kapcsolt) és megújuló energiát hasznosító erőműtársaságok a Magyar Energia Hivatal (MEH) összegzése szerint.

E cégek együtt 41,2 milliárd forint ártámogatást kaptak a számukra létrehozott támogatási rendszeren (KÁT) belül, ami majdnem a fele az egy évvel korábbi 85,5 milliárdnak. A csökkenés fő oka az, hogy több kapcsolt termelő 2011. július 1-jével kikerült a KÁT rendszerből, továbbá az, hogy egyes nem kapcsolt erőműveknek KÁT rendszerből való kiesésével esett a biomassza, illetve a hulladék alapú KÁT-os villamos energia értékesítése.

Míg a korábbi években a kifizetett támogatásnak körülbelül a kétharmada jutott a kapcsolt, és egyharmada a megújuló és hulladék alapú termelésre, tavaly fordult a kocka: a pénz bő felét, (23,34 milliárdot) a megújuló bázisú termelők kapták. Emellett a kapcsolt erőművekhez került támogatás több mint 43 százaléka (17,78 milliárd forintot), míg a hulladékból energiát termelők a támogatásnak kevesebb, mint 1 százaléka (102 millió forint).

A fajlagos támogatás 2011-ben átlagosan 10,27 forint volt kilowattóránként, 12,8 százalékkal kisebb az előző évinél. A KÁT rendszeren belüli megújuló alapú villamosenergia-értékesítés 2011-ben némileg bővülve 12,68 forintban részesült kilowattóránként, a hulladék alapú pedig, enyhén növekvő mértékben átlagosan 7,87 forintosban.

A cikk folytatása elolvasható a Világgazdaság Online oldalán



cimkék: