Európai csúcsértekezlet: energiapolitika, kutatók mobilitása és euróválság

A február 4-én kezdődő csúcstalálkozó napirendjén néhány fontos energiapolitikai döntés, az európai kutatók könnyebb belső munkavállalása és az euróválság szerepel. A magyar elnökségi félév első jelentős brüsszeli eseményeként Győri Enikő EU-ügyi államtitkár prezentálta az Európai Tanács javaslatait az Európai Parlamentben.

 

A Lisszaboni Szerződés értelmében az Európai Tanács üléseinek napirendjét Herman Van Rompuy, a testület állandó elnöke állítja össze, de a magyar soros elnökségi csapat is együttműködött az ülés előkészítésben. A február 4-5-i csúcstalálkozó az energia- és innovációpolitikával foglalkozik.

A közös energiapolitikát a Lisszaboni Szerződés emelte a legmagasabb, alapszerződési szintre, ezért foglalkoznak a kérdéssel kiemelten az állam- és kormányfők. A Tanács célja a zöld energia részarányának növelése, a tagállami energiahálózatok közötti összeköttetés kiépítése és az ezzel kapcsolatos engedélyezési procedúrák egyszerűsítése, valamint Európa tárgyalási pozíciójának javítása a szállító és tranzit országokkal szemben. Az Európai Parlament képviselői kifejezésre juttatták, hogy a jelenleginél ambiciózusabb célok kitűzését várnák az Európai Tanácstól a megújuló energiaforrások terén. Győri Enikő a soros elnökség nevében üdvözölte ezt a javaslatot, amelynek Magyarországra nézve nincsen komoly következménye, mivel hazánk az EU által kitűzött átlagos 20%-os zöldenergia-céloknál lényegesen alacsonyabb célértékeket határozott meg.

Az Innovatív Unió az innovációpolitikát az EU hét legfontosabb prioritásává emelte, ezért a kérdéssel évente egyszer állam- és kormányfői szinten is foglalkoznak a tagállamok vezetői. Az Innovatív Unióval kapcsolatban a legnagyobb várakozás a közös európai szabadalom megteremtését övezi. Ezzel kapcsolatban az aggályoskodó tagállamok esetleg csatlakozhatnak a 23 tagállam által már elhatározott megerősített együttműködéshez. A rendes napirend azonban nem a szabadalom, hanem az Európai Kutatási Térség megerősítése, az európai kutatók könnyebb egyetemi munkavállalása, adózása, nyugdíj- és egészségügyi jogosultság-hordozása lesz.

Az állam- és kormányfők megvitatják az euróövezet helyzetét és a gazdasági kormányzás reformjára vonatkozó egyeztetések állását is. Győri Enikő elmondta: a magyar elnökség elsősorban arra kapott mandátumot, hogy a Bizottság hat jogszabályból álló csomagjáról szóló tárgyalásokat júniusig révbe vigye. Barroso bizottsági elnök a vitában „sürgősnek, kétsébeejtően sürgősnek” nevezte az ezzel kapcsolatos döntések meghozatalát. 

Forrás: EurActiv



cimkék: