Energiabiztonság a négy visegrádi országban - Változó energetikai kapcsolatok Európában

A lengyel Kosciuszko Intézet kezdeményezésére létrejött tanulmány célja a négy visegrádi ország energiabiztonságának vizsgálata és összehasonlítása. A munkában a Századvég Gazdaságkutató Zrt. mellett lengyel, cseh és szlovák szakértők elemzése olvasható, amelyek nagyrészt az Energiabiztonság Index módszertanára épülnek.

Ennek alapján a tanulmány szerzői jelzik a nemzeti energiapolitikák előtt álló nehézségeket és kihívásokat, valamint javaslatokat fogalmaznak meg az olaj és földgáz szektorban szükséges teendőket illetően. A tanulmány befejező része a négy ország energetikai együttműködésének értékelését, valamint a régió palagáz kitermelési potenciáljának felmérését is tartalmazza.

Az energiapolitika és energiabiztonság mind a négy visegrádi országban kiemelt jelentőségű kérdés. Ahogy a 2006-os és 2009-es orosz-ukrán gázválság is megmutatta, számos energiapolitikai és energia-ellátásbiztonsági kihívás egyaránt érinti mind a négy országot. Az országok sérülékenységének forrása az, hogy az országok jelentősen függnek egyetlen szállítótól, Oroszországtól, amely tényt a regionális integráció alacsony foka kevéssé tud enyhíteni.

A tanulmány eredményei alapján azt mondhatjuk, hogy az energiaellátás biztonságosabb mind a négy ország olaj szektorában, mint a földgáz szektoraikban, így földgáz ellátás biztonságának javítása közös érdeke az országoknak. Ezt a célt szolgálja az egyik vezető kezdeményezés, az Észak-Déli Gázfolyosó is, amely megvalósulása esetén nemcsak forrás és ellátási útvonal diverzifikációt, hanem a régió összeköttetésének erősítését is képes megvalósítani.

A négy ország a közös érdekek mentén együttműködve, valamint a magyar és lengyel EU elnökség lehetőségét kihasználva képes lehet befolyással bírni az egész Európai Unió döntéshozatalára, ezáltal az energiabiztonság erősítését szolgáló regionális léptékű projektek útjára indítására és megvalósítására.

 

A kiadvány szerzői:

  • Kovács Pál – energetikáért felelős helyettes államtitkár, Klíma- és Energiaügyért Felelős Államtitkárság, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (Magyarország)
  • Krzysztof Szczerski – Ph.D. bölcsésztudományok, politológus, a Jagiellonian University adjunktusa, tanácsadó az Európai Parlamentben. A Kosciuszko Institute kutatója, 2007-2008 között államtitkár a Külügyminisztériumban és helyettes miniszter az Európai Integrációs Bizottság minisztériumában. 2009-2010-ben a Közszolgálati Tanács tagja (Lengyelország)
  • Petr Binhack  – a Nemzetközi Ügyekért Felelős Egyesület (Association for International Affairs) szakértője (Csehország)
  • Farkas Melinda, Szolnoki Endre – a Századvég Gazdaságkutató Zrt. szakértői (Magyarország)
  • Jakub Jaroš  – a Prague Security Studies Institute szakértője (Csehország) 
  • Peter Ševce  – a szlovák Atlanti Bizottság szakértője (Szlovákia)
  • Mariusz Ruszel, Piotr Szlagowski – a Kosciuszko Institute szakértői (Lengyelország)
  • Maciej Kołaczkowski  – a lengyel Külügyminisztérium szakértője (Lengyelország)

A tanulmány létrehozását a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatta.

Forrás: EurActiv.hu



cimkék:
PDF dokumentum  Energy security of the V4 countries