Dübörög a zöldenergia-piac

A KPMG nemzetközi felmérésen alapuló ‘Green Power: 2011’ című éves tanulmánya alapján 2010 igen aktív évnek számított a megújulóenergia-szektorban az M&A tevékenységek tekintetében. Összesen 446 sikeres tranzakció történt ezen időszakban, amely több mint 70 százalékos növekedésnek felel meg a 2009-es 260 lezárt üzletkötéshez képest. Arra utaló jel pedig nem mutatkozik, hogy az M&A tevékenységek szintje 2011-ben csökkenne, mivel rekordszámú, 141 megújuló M&A üzlet került bejelentésre az év első negyedében összesen 11,2 milliárd USD értékben. Ez az összeg pedig több mint a kétszeresét jelenti a 2010-es átlagos negyedéves 5,5 milliárd USD-nak és 96 bejelentett tranzakciónak.

A legújabb felismerésekre reagálva Andy Cox, a KPMG egyesült királyságbeli szakértője hozzáfűzte, hogy “A megújulók M&A-piaca aktivitásokban igen gazdag rajtot vett 2011-ben. Egy jelentős elmozdulás mutatkozik a globális tevékenységekben, amely folytatódni látszik. Különösen, mivel a felmérés szerint feltehetően az 50 és 500 millió USD tartományban kötött üzletek száma nő a legnagyobb mértékben. Összességében elmondható, hogy a célértékekért folyó verseny várhatóan feljebb emeli a globális értékeléseket. Ehhez járulnak hozzá a jobb finanszírozási feltételek, a fukusimai történéseket követő újjáéledési hangulat, a szárnyaló olajárak valamint néhány új felvásárló (főként az ázsiai gyáriparosok és potenciális nyugdíjalapok) megjelenése is.“

Ugyanakkor az állami ösztönzők szerepe még mindig nagyon fontos a megújulóenergia-szektor számára, különösen Nyugat-Európában. A felmérés kimutatta, hogy több válaszadó is tervez beruházást a nagyobb nyugat-európai megújulóenergia-piacokon, amelyeken elmondásuk alapján az említett ösztönzők jelentik az elsődleges motivációs elemet minden egyéb tényező mellett.

“A felmérés is igazolja a nyugat-európia állami ösztönző rendszerek fontosságát a befektetők számára. Az új projektek esetében a kötelező átvételi tarifák megvágásának felgyorsulása Nyugat-Európában növekvő versenyhez vezetett az elmúlt év során, azon futó projektek számára, amelyek vonzó és egyben garantált kötelező átvételi tarifával rendelkeztek. Ez egyúttal ideiglenes fellendülést is jelentett a tranzakciós tevékenységek és felvásárlások számára Európában. Az Egyesült Királyság esetén például egyértelműen kijelenthető, hogy további ösztönzés nélkül az M&A tevékenységek szintje - különös tekintettel a fotovoltaikus napelem eszközök esetén - várhatóan jelentősen csökken, amint a vonzó kötelező átvételi tarifával rendelkező működőképes projekteknek hosszú távú tulajdonosaik lesznek."

Továbbá, a válaszadók 78 százaléka szerint a globális megújulóenergia-piac motorjai az új kínai befektetők lesznek, míg 59 százalékuk szerint az új észak-amerikai felvásárlók fogják azt alakítani.

Sajnos Európa számára a helyi beruházások terén egy kedvezőtlen részrehajlás is napvilágra került a felmérésből, miszerint az ázsiai válaszadók közül több mint kétszer annyian szándékoznak befektetni Kínában és Indiában, mint amennyien európai országokban tervezik azt. A felmérés hasonló megközelítésre jutott az észak-amerikai befektetők részéről is, akik legalább 2:1 arányban preferálják a hazai befektetéseket a kínai, indiai, német és egyesült királyságbeli beruházásokkal szemben.

“Egy olyan időszakban, amikor a hitelekkel terhelt európai országok azzal szembesülnek, hogy a gazdaságot élénkítő állami ösztönzőket féken tartják vagy esetleg meg is vágják, akkor ezek a kimutatások igazolják, hogy az európai országok kevésbé számolhatnak transzkontinentális befektetésekkel, amelyek majd betömik a hazai megújulóenergia-finanszírozás réseit. Továbbá, fontos tényezőként kell azt is kiemelni, hogy a következő időszakra vonatkozóan alapvető fontosságú lesz az átláthatóság, hitelesség és a stabil gazdasági kormányzat biztosítása minden országban." - tette hozzá Kiss Péter, a KPMG energetikai és közüzemi tanácsadásának globális és közép-kelet-európai vezetője.

Főbb felismerések:
• 2010-ben 446 M&A tranzakció született, amely több mint 70 százalékos növekedésnek felel meg a 2009-es 260 lezárt üzletkötéshez képest.
• 2011-ben rekordszámú, 141 megújuló M&A üzlet lett bejelentve az év első negyedében összesen 11,2 milliárd USD értékben, ez pedig több mint a kétszeresét jelenti a 2010-es átlagos negyedéves 5,5 milliárd USD-nak és 96 bejelentett üzletkötésnek.
• A megújulóenergia-beruházások szempontjából az öt leginkább vonzó ország az USA (a válaszadók 53 százalékának), Kína (38 százalék), India (35 százalék), Németország (34 százalék), és az Egyesült Királyság (33 százalék). Kína idén az ötödik helyről a másodikra került, amellyel a legnagyobb elmozdulást mutatta az országok között.
• Ismét a biomassza bizonyult a legvonzóbbnak a megújulóenergia-szektorban, amelybe a válaszadók több mint 45 százaléka szándékozik beruházni (2010: 37 százalék). Ezt szorosan követte a napenergia 39 százalékkal (2010: 37 százalék), amíg az on-shore szélenergia veszített a pozíciójából és 30 százalékon áll (2010: 35 százalék), az off-shore szélenergia iránti étvágy pedig továbbra is korlátozott, azonban stabil a maga 10 százalékával (2010: 11 százalék)
• Több mint 70 százaléka az észak-amerikai, ázsiai és európai válaszadóknak a felvásárlási célpontok iránti verseny megnövekedését vetíti előre.
• Globálisan a vállalati és befektetői válaszadók több mint 40 százaléka hajlandó a megújuló energiával foglalkozó cégekért 3-5-szörös EBITDA értéket kifizetni az elkövetkező 18 hónap során, míg az elmúlt évvel összehasonlítva a válaszadók többsége 3-szoros, vagy az alatti EBITDA értéket volt csak hajlandó fizetni (2010: 39 százalék).


A felmérésből az is kiderül, hogy Fukusima jelenlegi és a tervezett atomerőmű programokra gyakorolt hatása új lehetőséget teremt a megújulóenergia-szektor számára, amely növeli a megújulóenergia-eszközök vonzerejét a globális piacon.

Sok ország ösztönzésével, miszerint értékeljék újra az atomenergia pozícióikat, máris tapasztalható, hogy megnőtt a befektetői étvágy a megújulóenergia-aktívák iránt, amely Fukusima után a globális megújuló energia részvényárak drámai emelkedésében tükröződött vissza. Amíg a tiszta energia leszállításának komparatív költségei azt jelentik, hogy az atomenergia fogja megerősíteni a jövő generációját (különösen az Egyesült Királyságban), addig a felmérés azt mutatja, hogy az üzletkötők már a japánban történt események bekövetkezte előtt is megnövekedett M&A tevékenységre számítottak a megújuló szektorban erre az évre. Azt követően, hogy Németország úgy döntött leállítja a hét legidősebb atomerőművét, Kína csökkenti a 2020-as atomenergia kapacitási tervét és más országok atomenergia programjai is potenciális késésben vannak, a befektetőknek nem lesz kétsége afelől, hogy újra kell értékelniük a további lehetőségeket, amelyek a megújulóenergia-szektor számára adódtak.

“Ugyanakkor az atomenergia kiemelkedő szerepet játszik a globális dekarbonizációs folyamatokban és jelenleg az egyetlen olyan költséghatékony formának tekinthető, amely az alacsony szén-dioxid-kibocsátásának köszönhetően a szén, gáz és az olaj alternatívája lehet (egyetlen kivétel ez alól a vízenergia, amely azonban jelentős mértékben a földrajzi adottságoktól függ). Ennek köszönhetően, jelenleg is ambiciózus nukleáris kapacitásbővítési tervek vannak előkészítési, avagy kivitelezési fázisban számos nyugati és feltörekvő országban, mint például az Egyesült Királyságban, az USA-ban, Kínában és a Közel-Keleten. Továbbá figyelembe kell venni, hogy amennyiben a növekvő globális energiaszükséglet kielégítése mellett egyidejűleg a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése a célunk, abban az esetben mindenképpen folytatni kell az atomenergetikai projektek finanszírozási, technológiai és menedzsment kérdéseiről szóló vitákat." - fejti ki véleményét Kiss Péter.

Forrás: Portfolio.hu



cimkék: