A III. Magyarországi Klímacsúcs eredményei

Sikeresen zárult III. Magyarországi Klímacsúcs. A Klíma Klub által szervezett január 19-ei szakmai fórum lehetőséget biztosított az együttgondolkodásra és a vitára mindazok számára, akik felelősséget éreznek XXI. század legégetőbb problémája a globális klímaváltozásra. A szervezők közleményéből kiderül: az elhangzott előadások során a tudományos élet meghatározó szereplői a kérdés társadalmi, gazdasági, környezeti aspektusai mellett felhívták a figyelmet a döntéshozók felelősségére, a közös cselekvés fontosságára.

konferencián kiemelt fontossággal szerepelt a klímavédelem helyzete Magyarországon, hiszen alapvető kérdés, hogy az állam és a civil szervezetek mit tesznek a z éghajlatvédelemért, az alkalmazkodásért és a védekezésért.    Délelőtt szakmai előadásokat hallgathattak a résztvevők. Megnyitó beszédében Dr. Baranyai Gábor miniszteri biztos a kormány nevében köszöntötte a konferenciát, majd Szentendre polgármestere,  Dr. Dietz Ferenc  szólt a résztvevőkhöz, megemlítve, hogy a város számára milyen fontos a környezet védelme a mindennapokban.
A Klíma Klub elnöke, Farkas Andrea megnyitójában kiemelte, hogy az idei klímacsúcs fontos feladata, hogy konkrét stratégiát fogalmazzon meg. A környezetvédelemhez való viszonyunk alapvető eleme kell legyen a szakmai konferencia alcímében is megfogalmazott védekezés és alkalmazkodás. Ennek érdekében a Klíma Klub mindig is fontosnak tartotta a felvilágosító munka mellett a konkrét cselekvést. Ezen kívül felhívta a figyelmet a környezettudatos gondolkodásra, tudatos vásárlásra és fogyasztásra, mindannyiunk számára ez fontos kérdés élhető és egészséges életmód a kárpát-medence minden polgára számára. Beszédében büszkeséggel említette, hogy a Magyar Olimpiai Bizottsággal elindult Földmentő Akció első lépés volt a közös együttműködés remélhetőleg hosszú útján. Kiemelte, hogy az erdőültetéseket az idén is folytatni kívánják, az előző évben ültetett 11 ezer fa ültetése szimbolizálja a 11 ezer tag aktív részvételét a klímatudatos életmód népszerűsítésében.
A Klíma Klub elnöke felhívta a figyelmet a nemzetközi kapcsolatok fontosságára, melynek keretében a szlovákiai egyetemisták előadása a klímatudatosság kérdésében érdekes új szempontokat vetett fel.  
A szakmai előadások sorát Bogár László egyetemi tanár,  közgazdász, a Károli Gáspár Református Egyetem professzora nyitotta meg. A fenntartható fejlődés dilemmáit a gazdaság oldaláról bemutató előadásában elmondta, hogy őszinteség és a problémák néven nevezése nélkül nincs esély a környezeti problémák megoldására sem.
Pódiumbeszélgetések során a Klíma Klub Tudományos Tanácsadó Testület tagjai Prof. Dr. Kerekes Sándor, Prof. Dr. Láng István, Prof. Dr. Molnár Sándor, Prof Dr. Jolánkai Márton és Dr.  Mika János mondták el  véleményüket a  klímaváltozás következményeinek mérsékléséről, az Energia és Klíma, illetve Védekezés alkalmazkodás az agrárterületeken  témakörökben. A tanácskozás levezető elnöke Prof. Dr. Kerekes Sándor összefoglalta az elhangzott előadások tanulságait.
A rendezvény hivatalos részét Prof. Dr. Láng István akadémikus zárta le. Zárszavában az elhangzott előadások alapján felvetette,  hogy  a klímaváltozás hatásainak vizsgálatakor nagyobb mértékben kell figyelembe venni az emberi, társadalmi tényezőt. A klímaváltozás hatásait emberek idézik elő és következményeit emberek viselik majd el. Az emberi társadalom hat a természetre és viszont. Nagyon fontos, hogy a soros magyar EU elnökségi periódusban a környezetvédelem is megjelenjen a prioritások között az energia és a víz mellett.  
A III. Klímakonferencia egy ajánlást fogalmazott meg. Ennek hat pontja talán segíthet abban, hogy a Kárpát-medencében élő magyarság jobban tudjon felkészülni és alkalmazkodni a környezetváltozás egyre erősebb kihívásaihoz. A Klíma Klub szeretné, hogy a pontok alkalmat teremtsenek a vitára, és arra, hogy a fenntartható fejlődés kérdése és a környezetváltozásra adható válaszok bekerüljenek a társadalmi köztudatba.

1.    Legyen a kormánynak cselekvési dokumentuma, mely figyelembe veszi az EU felé vállalt kötelezettségeinket és a zöld gazdaság elvét
2.    Jogszabályi intézkedések meghozatala: megújított energiastratégia, vízügyi stratégia, Klímatörvény, Nemzeti Fenntartható fejlődési stratégia kidolgozása
3.    A megelőzés elvének érvényesítése, hiszen a megelőzés olcsóbb, mint a kárelhárítás
4.    A szakszolgálatok megerősítése, technikailag, minőségileg és létszámban is, a Klíma Klub támogatja a szakmai klaszterek létrehozását
5.    Tudatformálás, egyéni szerepvállalás és öngondoskodás erősítése
6.    A tudományos kutatás és innováció erősítése
 
A III. Magyarországi Klímacsúcs hasznosan járult hozzá a gazdaság, a tudomány, a döntéshozók ás a civil szervezetek munkájához. A konferenciát Prof. Dr. Kerekes Sándor zárta be.

A konferenciáról készült képek az alábbi linken letölthetőek.
http://klimaklub.hu/files/3mk.zip
 
Klíma Klub - www.klimaklub.hu

Forrás: Zöld Ipari Magazin



cimkék: