Napfénnyel hajtanák meg az autókat

Az USA-beli Oak Ridge Nemzeti Laboratórium kutatócsoportja napfényből hidrogén üzemanyag előállítására képes rendszert hozott létre.

A találmány a fotoszintetizáló növényekhez hasonlóan képes lehet a napfényt kémiai energiává átalakítani, mely később akár autók meghajtására is használható. A tudósok a spenót leveléből vonták ki azokat a fehérjeláncokat (az ún. fénybegyűjtő komplexek egy fajtáját, az LHC-II-t), amelyek a növényben is a nap energiájának felhasználásáért felelősek. Ezeknek a fehérjéknek a különlegessége, hogy mesterséges polimerekkel kölcsönhatva hidrogén előállítására alkalmas felületet képesek létrehozni.

Hugh O'Neill, a kutatócsoport tagjának elmondása szerint a felfedezés azért kiemelkedő jelentőségű, mert ezek az első olyan fehérjék, melyek ilyen reakcióra képesek mesterségesen előállított anyagokkal. A gyakorlatban ez olyan napenergiát hasznosító rendszerek létrehozásának lehetőségét vetíti előre, melyek képesek regenerálni magukat. A jelenlegi berendezések nagy hátránya, hogy elhasználódásukkal számottevően csökken a hatásfokuk. A saját magát javítani képes rendszerek kifejlesztése ezért nagy fontossággal bírhat a napenergia hasznosításban.

Forrás: Kitekintő.hu



cimkék: napenergia