Már nem csak álom a szaharai áram

Lassan formálódik az Európai Unió történelmének egyik legnagyobb energetikai befektetése a Desertec, amely a Szaharába telepítendő naperőművekkel fedezné Európa energiaszükségletének 15 százalékát.

Közhelynek számít, hogy a sivatagban két dolog szinte korlátlan mennyiségben fordul elő: homok és napfény. A Desertec néven meghirdetett projekt éppen ezért a Szahara észak-afrikai peremére koncentrál: a tervek szerint az Európai Unió történetének egyik legnagyobb energetikai beruházásával a sivatagban felépítendő naperőművekkel 2050-re az öreg kontinens áramellátásának 15 százalékát fedezhetnék.

Ami még néhány évvel ezelőtt is inkább a fantázia birodalmába tartozott, lassan formát ölt: a jövendő évtizedek naperőműveinek első, referenciaberuházását idén megkezdik Marokkóban - jelentette be a Desertec tervező- és kivitelezőirodája a Dii és a marokkói energetikai kormányhivatal pénteken. A Desertec által a sivatagba álmodott naperőművekhez képest a létesítmény viszonylag kicsiny kapacitású lesz, alig 10 megawattos, ám már 2012-re elkészülnek a nagy naperőművek tervrajzai, és a Desertec-ben résztvevő konszernek számításai szerint 2050-ig 400 milliárd eurót fektetnek be a projektbe.

Marokkóra nem véletlenül esett a választás az első naperőmű megépítésére: részben a sivatagi királyság és Spanyolország között már kiépült a modern áramszállító rendszer, így a megtermelt elektromos energiát viszonylag könnyen lehet Európába exportálni, részben pedig Marokkó  - az ésazk-afrikai országok közül szinte egyedüliként - nem rendelkezik fosszilis energiaforrásokkal, így kénytelen energiaszükségletét szinte kizárólag külföldről fedezni. Ennek a függésnek a csökkentése érdekében Marokkó komoly beruházásokat fontolgat a jövőben a napenergia területén.

Forrás: Energiainfo



cimkék: napenergia