Borúsak a napenergia kilátásai

Meglódult tavaly az új uniós tagállamokban a napelemek telepítése. Az idén folytatódik a trend, de sok múlik a szabályozáson: csaknem mindenütt kötelező, szabott áran való áramátvétellel vagy kvótával és zöldbizonyítvánnyal serkentik a termelést. A hazai szakma alacsonynak tartja a jelenlegi kötelező átvételi árat, de nem reméli, hogy 2012-től megemelik.

Tavaly az előző évi 2,7-szeresére, 1,75 megawattra nőtt a Magyarországon telepített napelemek kapacitása, az idén további látványos emelkedés várható: elérhetjük a 3 megawattot. Bár ez a 3 megawatt európai összehasonlításban még mindig igen szerény, a részben önkormányzati, részben magánberuházásban telepítendő – esetenként több száz kilowattos – berendezések szaporodása kedvező tendenciát jelez az egyik hazai gyártó, a Solart-System Kft. ügyvezető igazgatója szerint. (A 2010-ben telepítettek közül a legnagyobbnak a teljesítménye 100 kilowatt volt.)

Pálfy Miklós azonban borúlátó is: „Sajnos minden eddigi információnk arra mutat, hogy a megújulóalapú energiatermelés 2012. január 1-jétől hatályos új támogatási rendszerében sem remélhetnek az érintett termelők a mostani, kilowattóránként 29,84 forintnál magasabb átvételi ártámogatást, holott e beruházások – rendszertől függően – 10-20 év alatt térülnek csak meg. Európában mindenütt elsősorban az átvételi árral serkentik a napenergia hasznosítását, mert ez a megoldás átláthatóbb és nem ad lehetőséget korrupcióra sem, szemben a beruházási támogatással.”

A hazai napelemes rendszerek nagy része ma már hálózatra tápláló üzemben működik, több mint 300 ilyen van. Az ország első berendezését 1975-ben, a Villamosipari Kutató Intézetben állították elő, annál a cégnél, amelyből utóbb a PV-NMS-NET említett tagvállalata, a Solart-System Kft. önállósult. A vállalat jórészt külföldi piacra állít elő részben oktatási célú napelemes berendezéseket. Nincs sok hazai napelemgyártónk, ráadásul ezek sem teljes rendszert kínálnak – mint a már leállt Dunasolar –, jórészt külföldi rendszerek alapján folyik az összeszerelés.

Forrás: VG Online



cimkék: napenergia