Panenerg.huPANENERG Klaszter |
Stadionok tiszta energiaellátásaA fenntarthatósági szempontok, az élhetőbb környezet kialakítása, a zöld imázsban rejlő üzleti lehetőségek természetesen a sportipart sem kerülik el. Az olimpiákat szervező országok, városok már viszonylag régóta törekednek a megújuló energiák hasznosítására, de az utóbbi tíz évben már labdarúgó világbajnokságokon, sőt a nemzeti bajnokságokban is egyre jobban terjednek a napelemek és a szélerőművek.A jelentősebb nemzetközi sportesemények esetében az utóbbi időben egyre fontosabbá vált a megújuló energiák használata, ami például az olimpiákat illeti, az utóbbi időben minden egyes szervező ország úgy indult neki az építkezéseknek, hogy a korábbiaknál nagyobb mértékű zöldenergia-hasznosítást ígért. A zöld imázsépítés régóta kíséri a sportvilágot, de az olimpiákhoz kötődő "zöld hullám" viszonylag lassan érte el az egyes sportágakhoz kötődő nemzetközi vagy nemzeti eseményeket, bajnokságokat.
A kínai vezetés már a kezdetektől "zöld olimpiában" gondolkodott, és ennek következtében az olimpiai faluban azelőtt soha nem látott mennyiségű tiszta technológia és energiaforrás jelent meg. A pekingi olimpiai játékok teljes energiafelhasználásának több mint negyede volt köthető megújuló energiákhoz. A szükséges elektromos áram közel ötödét fotovoltaikus egységek és szélerőművek biztosították. Az olimpiai falu közvilágítását közel teljes egészében zöld energiával oldották meg, és számos helyszínen napkollektorokkal biztosították a szükséges meleg vizet. Minden tartós olimpiai létesítmény, épület esetében nagy hangsúlyt fektettek a szigetelésre. Az olimpiai falu látogatói több kísérleti, fejlesztés alatt álló technológiát megtekinthettek, például az elektromos áram és hőenergia kinyerésére is alkalmas hibrid SolarWall rendszert. Az úszószámoknak helyt adó csarnokot úgy építették meg, hogy évi 140 ezer tonna eső- és szennyvíz tisztítására legyen képes.
Az egyszerű futballstadionok esetében elsőként a "napváros", Freiburg focicsapatának otthont adó sportlétesítményt változtatták naperőművé, a stadion tetejét 2004-től mintegy 8 ezer nézetméternyi napelem fedi. A városban - annak ellenére, hogy adottságai nem a legkedvezőbbek a napenergia-hasznosításra - minden a nap, a napelemek körül forog. Nem volt tehát meglepő, hogy a városvezetés a helyi szervezetekkel és cégekkel együtt úgy döntött, hogy a város stadionját, illetve annak tetejét is kisebbfajta erőművé alakítják át. A végeredmény természetesen turistalátványosság lett, és a freiburgiak példáját több más német sportlétesítmény is követte. Hasonló beruházások történtek Svájc több stadionjában is. A legkiemelkedőbb közöttük a Bernben található sportlétesítmény, amelynek tetejét 2007 óta 12 ezer négyzetméteren fedik napelemek. Tajvanon a 2009-es világjátékokra adták át a sárkánystadiont, amelynek teljes külső felületét pikkelyekként fedik a napelemek. Nagy Britanniában szintén több stadion gondolkodott el a megújuló energiák használatán, 2005 óta támogatást is lehetett nyerni ilyen típusú projektekre. Nem egy stadion rendelkezik napelemekkel, a Manchester City pedig néhány évvel ezelőtt felhúzott egy 3 megawattos szélturbinát, amely a teljes stadion áramellátását képes biztosítani. Huszonöt turbinából álló szélfarm látta el a tavalyi dél-afrikai futball-világbajnokságra épített Nelson Mandela stadiont is, annak ellenére, hogy az ország jóval előnyösebb napenergia-hasznosítási képességgel rendelkezik, mint a fent említett országok. Brazília, amely a 2016-os olimpián túl a 2014 labdarúgó világbajnokság szervezési jogát is elnyerte, azt tervezi, hogy a tornának helyet adó stadionjait kivétel nélkül napelemekkel fogja felszerelni. Forrás: REsource cimkék: |