Magyar siker Prágában, európai győzelmek a megújuló energiában

A prágai parlament épületében vehették át a megújuló erőforrások hasznosításában élen járó európai települések képviselői a RES Champion (Megújuló Energiák Bajnoka) kitüntető címeket. A díjazottak között idén egy magyar kistelepülés is szerepelt: a 480 lakosú Nagypáli kategóriájának ezüstérmese lett.

Sajtóközlemény - Energiaklub

3500 település, így majd’ 60 millió lakos részvételével zajlott a RES Chamipons League (a Megújuló Energiák Európai Bajnoksága) második éve. A napenergia és biomassza felhasználást népszerűsítő programban a résztvevők együttesen 1.900.000 m2 napkollektor felülettel, 3000 MW napelemes kapacitással és 1100 MW biomassza hasznosítással büszkélkedhetnek.

“Az Unió minden országát szívesen várjuk, vegyenek részt ebben a versengésben, a környezetünk védelméért!”- nyilatkozta Yannick Régnier, a program franciaországi koordinátora. A Magyarországon Napkorona Bajnokság néven futó, Németországból 10 éve indult kezdeményezéshez eddig hazánkon kívül Franciaország, Lengyelország, Csehország, Bulgária és Olaszország csatlakozott.

Június 2-án Prágában, a cseh parlament épületében a 4 kategóriában legjobb 12 település vehette át a díjakat, köztük, a legkisebb települési kategóriában a zala megyei Nagypáli is.

A 2011. RES Champions League (Megújuló Energiák Európai Bajnokságának) díjazottjai:

Kistelepülések (5000 lakos alatt):

  1. Kronprinzenkoog (Németország)
  2. Nagypáli (Magyarország)
  3. Dobbiaco (Olaszország)

Közepes települések (5000-től 20 000 lakosig):

  1. Brunico (Olaszország)
  2. Szczawnica (Lengyelország)
  3. Chepelare (Bulgária)

Városok (20-100 000 lakosig):

  1. Carlsheim (Németország)
  2. Jindřichův Hradec (Csehország)
  3. Chambéry (Franciaország)

Nagyvárosok (100 000 lakos felett):

  1. Reutlingen (Németország)
  2. Bolzano (Olaszország)
  3. Bydgoszcz (Lengyelország)

A bajnokok jelölésekor minden résztvevő ország kategóriánként egy várost jelölhetett. Ezek közül a települések közül a szakmai zsűri szavazatai alapján alakult ki a végső sorrend. A nemzetközi szervezőkből, energetikai szakértőkből, környezetvédelmi szervezetekből, önkormányzati szövetségekből és szakújságírókból álló zsűri egyrészt a beépített kapacitások mennyiségét, másrészt a helyi döntéshozók fejlesztésekben és lakossági tudatformálásban játszott szerepét illetve a helyi stratégiai gondolkodást értékelte.

Forrás: Zöldtech



cimkék: