Európában az újonnan telepített erőművek több mint 62%-a már megújuló energiára alapoz

A 2008-2009-ben telepített erőművekből származó energia 62 %-a megújuló energiaforrásból származik; a megújulók közül is a szélenergia hányada a legnagyobb.
2009-ben az Unió teljes, 3042 Terawattórás (TWh) energiafogyasztásák 19,9%-a származott megújuló forrásból, ami számmal kifejezve 608 TWh.Ennek összetétele, 11,6% vízenergia, 4,2% szélenergia, 3,5% biomassza és 0,4% napenergia. A 2009-ben újonnan kiépített 27,5 Gigawatt (GW)kapacitásnak 35%-át szél, 21%-át fotovoltaikus, 1,4%-át vízenergia,0,4%-át (optikai úton) koncentrált napenergia tette ki tette ki. A fennmaradó részt fosszilis és nukleáris energiahordozókból állították elő.

Ha a jelenlegi trend folytatódik, 2020-ra 1400 TWh áram származhat megújuló energiaforrásból. Így lehetőség nyílik arra,legalább 1/3-a a felhasznált energiának megújuló forrásból jöjjön. A pontos arányt nehéz megbecsülni, hiszen az attól is függ, hogy az energiafelhasználás hatékonyságának növelésére irányuló stratégiák mennyire érnek révbe 2020-ra.

Addig is sok problémát kell megoldani az EU bizottság szerint. A középpontban az elektromos hálózatok fejlesztésének kérdése áll, hiszen köztudott, hogy a szélenergia dinamikus terhelést jelent a hálózatnak, de a napenergia is kiszámíthatatlanabbul terheli a rendszert, mint a hagyományos erőművek.

A tanulmány nem foglalkozik a hullámerőművek, illetve a geotermikus energia témakörével, hiszen azok még inkább kísérleti stádiumban vannak.Ennek ellenére, azt prognosztizálják, hogy a következő 10 évben egyre jobban elterjed és statisztikailag is vizsgálhatóvá válnak a megújulóenergia ezen fajtái is.

Forrás: (m)érnökadatbázis.hu



cimkék: