Energiavárosi címre pályázik Szentgotthárd

Huszár Gábor, polgármester elmondta, hogy a projekt legfontosabb része, hogy Szentgotthárd lakói eldöntötték, Magyarországon elsőként pályáznak az energiaváros címre.

Huszár Gábor polgármester elmondta, hogy a Svájci-Magyar Együttműködési Program által társfinanaszírozott Testvértelepülés és Partnerségi pályázati alap segítéségével 18 millió forintos támogatást nyertek, ehhez kétmilió forintos önerőt kellett a városnak biztosítani.
 
- A projekt több részből áll, a futamideje egy év - folytatta a polgármester. Többek között a nemrég átadott Liget parkban a közvilágítást ledes izzókkal fogjuk megoldani, hogy ezzel is energiát spóroljunk. A megbeszéléseken részt vettek a helyi szakközépiskola vezetői, ugyanis a fiatalokat is bevonjuk a programba. A luzerni főiskola laboratóriumának munkatársai kifejlesztettek egy energiahatékonysági vizualizációs műszert. Ezzel az eszközzel ki lehet mutatni az energia fogyasztást. Egy ilyen eszközt kapnak majd a gotthárdi iskolások is.

Huszár Gábor hozzátette, hogy a projekt legfontosabb része, hogy Szentgotthárd lakói eldöntötték, Magyarországon elsőként pályáznak az energiaváros címre.

- Ahhoz, hogy ezt a címet elnyerjük szigorú feltéteknek kell megfelelnünk - emelte ki a polgármester. - A 86 kritérium legalább felét teljesítenünk kell ahhoz, hogy az európai energiavárosok közé tartozhassunk. Ez nem azt jelenti, hogy egy nap alatt az atomenergiáról átállunk a napenergia felhasználására, sokkal kisebb lépéseket teszünk a cél elérése érdekében. A helyi újságban például lesz egy állandó rovat, a cikkekben próbálunk tanácsokat adni az itt élőknek, hogyan spórolhatnak a háztartásban az energiával. Továbbá eldöntöttük, hogy a Rábán lévő gátnál egy vízi erőművet építünk, így el tudjuk látni villamos energiával a közintézményeink egy részét. Ezen kívül egyik intézményünk tetejére napkollektor is kerülhet.

A város már fel is vette a kapcsolatot az európai gyártókkal, s olyan dugaszoló aljzatokat keresnek, melyeken időzített mikrokapcsolók vannak. Ezeket eljuttatják a háztartásokba, így a lakók, ha elmennek otthonról, áramtalaníthatnának egy gombnyomással mindent. A kapcsolóval pedig azt is mérhetnék, hogy mennyi energiát használtak fel, illetve, mennyit spóroltak meg. A rendszert 2013-ig építenék ki.

A cikk folytatása a vasnepe.hu honlapon olvasható.



cimkék: