A biomasszáról

A jelentősége abban rejlik, hogy a nap-, illetve szélenergiával szemben lehet szállítani, tárolni, készletezni. Ugyanakkor a többi alternatív energiaforrással együtt hátránya, hogy a szénhidrogénekhez (CH) viszonyítva kicsi az energiasűrűsége. Az alacsony energiasűrűségből és egyéb jellemzőkből adódó termelési és hasznosítási kérdések megoldása, valamint a CH források kimerülésével, azok drágulásával, és a környezetszennyező hatásuk erősödésével minden reményünk szerint rövidesen eljön az a kor, amikor ezek a környezetbarát, a természet egyensúlyát nem megbontó erőforrások társadalmainkban újra reneszánszukat fogják élni.

A biomassza alatt, a napsugárzás hatására fotoszintézissel évenként újratermelt szerves anyagokat, ezek másodlagos és harmadlagos termékeit, illetve az ezekből előállított: biogázt, biodízelt, bioetanolt, hő- és villamosenergiát stb. kell érteni. Az elsődleges biomassza a természetes vegetáció, szántóföldi növények, erdő, rét, legelő, kertészeti növények, vízben élő növények. A másodlagos biomassza az állatvilág, gazdasági haszonállatok összessége, továbbá az állattenyésztés főtermékei, melléktermékei, hulladékai. A harmadlagos biomassza a biológiai eredetű anyagokat felhasználó iparok termékei.

A növények a fotoszintézis során a klorofiltartalmuk segítségével a napsugárzás 660 nm-es hullámhosszú (vörös) tartománya fotonjainak hatására a levegő széndioxid tartalmát vízzel szénhidráttá szintetizálják:

6 CO2+6H2O -> 48 foton + klorofil -> (CH2O)6+6O2

Azaz látható, hogy a biomassza termelődés során a levegő CO2 tartalma csökken, úgy hogy közben szénhidrát és oxigén keletkezik.

Mint azt már rögzítettük a fosszilis energiahordozók is fotoszintézis eredetű energiahordozók, és ilyen értelemben megújulók, de a megújulási idejük lényegesen hosszabb, így nem soroljuk a biomassza fogalomkörébe őket.

A tüzeléstechnikai célra hasznosítható biomassza fajtái

 

FÖLDHASZNÁLAT

BIOMASSZA

JELENLEGI FELHASZNÁLÁS

Szántó

Gabonaszalma

Kukoricaszár

Kukoricacsutka

Napraforgószár, tányér

Almozás

Takarmány

Beszántás

Gyümölcsös, szőlő

Metszési nyesedék

Idős, beteg növények

Szabadban elégetés

Erdő

Tűzifa

Hulladék

Tüzelés, helyi, jelentéktelen méretben

Forrás: Zöldnet



cimkék: biomassza